آثار نخستین جشنواره فیلم مستند ۱۷ در قم اکران می شود – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، محسن موحدی ظهر شنبه در نشست خبری جشنواره فیلم مستند ۱۷ اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در دیدار با ستاد کنگره ملی شهدای استان قم به ظرفیت‌های موجود در این استان اشاره کردند و در زمینه پرداختن به شهدای گروه سرود و شهدای روضه حضرت زهرا (س) تاکید کردند و از سویی دیگر فرمودند همه شهدای کشور متعلق به قم هستند که این تعبیر افتخاری برای استان قم است.

رئیس ستاد سومین کنگره ملی شهدای استان قم، با بیان اینکه به فرموده رهبر معظم انقلاب قم، شهر قیام و قعود است که باید تمام قامت از این میراث ماندگار دفاع کنیم ابراز داشت: یاد و نام شهدا با آثار هنری باید به مردم معرفی شود که جشنواره فیلم مستند ۱۷ در این زمینه بسیار راهگشاست و رهبر معظم انقلاب در این زمینه تاکید داشتند.

وی عنوان کرد: بعد از انقلاب اسلامی به موضوع شهید و شهادت به این گستردگی در قالب فیلم مستند پرداخته نشده بود و در طول یک سال اخیر تلاش‌های بسیاری برای تولید فیلم‌های مستند صورت گرفت.

موحدی ابراز داشت: ۶۰ فیلمساز در عرصه تولید فیلم مستند در راستای برگزاری کنگره ملی شهدای استان قم در میدان حضور یافتند و کارهای فاخری در سطح ملی تولید شد که این امر برای وزارت ارشاد، غیر منتظره بوده بود که این تعداد فیلم مستند تولید شده و این کار به همت هنرمندان استان قم صورت گرفت.

رئیس ستاد سومین کنگره ملی شهدای استان قم، بیان داشت: آثار رسیده به دبیرخانه داوری شد و برگزیدگان نیز مشخص شدند و تلاش می‌شود به فیلم منتخب مردمی نیز جایزه‌ای ویژه اهدا شود و فیلمی از سوی ستاد کنگره ملی شهدا به عنوان برگزیده تجلیل می‌شود.

وی ابراز داشت: تجلیل از فیلمسازان پیشکسوت قم نیز از جمله برنامه‌های جشنواره فیلم مستند ۱۷ است.

موحدی ابراز داشت: امیدواریم برای کنگره سال ۱۴۰۶ به مراتب فیلم‌های فاخرتری تولید شود و از استعدادهای برتر در این زمینه استفاده شود.

سمفونی صف شکنان بسیار زیبا و بی نظیر بود

رئیس ستاد سومین کنگره ملی شهدای استان قم، با اشاره به تولید سمفونی صف شکنان در ستاد کنگره ملی شهدای استان قم گفت: این سمفونی بسیار زیبا و بی نظیر بوده که باید بارها اجرا شود و به قول وزیر ارشاد در طول سال‌های اخیر هیچ کنگره‌ای نتوانسته بود سنفونی در زمینه شهدا تدارک ببیند.

وی بیان داشت: اولین کنگره ملی شهدا در قم برگزار و باعث الگو گرفتن سایر استان‌ها شد و در این عرصه نیز قم پیشتاز بوده است.

موحدی افزود: ضبط مجدد این سمفونی صورت گرفت و تلاش می‌شود این اثر به صورت ملی در تالار وحدت در هفته دفاع مقدس سال‌های بعد برگزار شود و به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های لازم اجرای سمفونی در قم مقدور نیست.

رئیس ستاد سومین کنگره ملی شهدای استان قم، اضافه کرد: امیدواریم هر ساله در هفته دفاع مقدس این سمفونی اجرا شود و سانس‌های برای مردم قمی‌ها در نظر گرفته شود.

وی عنوان داشت: ملی بودن یک رویداد ترازهایی دارد که تعداد فیلم‌های تولیدی از جمله آنان است که تولید ۶۹ فیلم در این جشنواره مستند بسیار چشمگیر است.

موحدی بیان داشت: داوری آثار رسیده توسط سه داور در سینما حقیقت صورت گرفت و در سطح بالایی انجام شد و انعکاس و حمایت از این جشنواره در سطح ملی بوده است.منبع