افزایش فشارها بر آلمان با چراغ سبز بایدن برای تحویل موشک های دوربرد به اوکراین- اخبار اروپا – اخبار بین الملل تسنیم


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه “دی ولت” در مطلبی نوشت: “جو بایدن”، رئیس جمهور آمریکا متعهد شده است که از اوکراین با موشک های کوتاه برد ATACMS حمایت کند. از سوی دیگر، برلین در انجام درخواست کی یف برای تحویل موشک های تاروس همچنان مردد است.

به این ترتیب “جو بایدن”، رئیس‌جمهور آمریکا با تامین موشک‌های کوتاه‌برد ATACMS به اوکراین موافقت کرده است. این خبر به اتفاق آرا توسط رسانه های آمریکایی در آخر هفته منتشر شد .ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین هم روز پنجشنبه با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا دیدار کرد.

کی‌یف ماه‌هاست که برای حمله به مواضع روسیه در خاک اوکراین درخواست موشک‌هایی دوربرد را از غرب را کرده است. فرانسه و بریتانیا این کار را ماه ها پیش انجام دادند. اما بایدن تصمیم خود را برای مدت طولانی به تعویق انداخت. دولت آلمان نیز هنوز در مورد این درخواست تصمیم نگرفته است.

در ادامه این مطلب آمده است: این واقعیت که واشنگتن اکنون تسلیم خواسته‌های کی یف شده است عواقبی برای آلمان خواهد داشت. “اولاف شولتز”، صدر اعظم آلمان برای تحویل موشک های تاروس به اوکراین همچنان تحت فشار قرار دارد.

اگر قرار باشد این اقدام مشارکت در یک عملیات رزمی در نظر گرفته شود، ممکن است یک دستور پارلمان آلمان لازم باشد.” شولتز” اخیراً در مصاحبه ای با روزنامه “دی ولت” آلمان توضیح داد که به عنوان صدراعظم، او این مسئولیت را دارد که “اطمینان حاصل کند که در یک موضوع خطرناک مانند یک جنگ، ما تصمیمات اشتباهی که عواقب مرگبار دارد، نگیریم.”

کارشناسان نظامی این مسئله را یادآوری می کنند که موشک های کروز پرتاب شده از اوکراین نیز به دلیل بردشان می توانند اهدافی را در خاک روسیه مورد اصابت قرار دهند. سیستم های ارائه شده توسط پاریس و لندن، که اوکراینی ها فقط ماه هاست از آنها با توجه به تعهدات در مرزهای ملی خود استفاده می کنند نیز این قابلیت را دارند.

آنالنا بائربوک (سبزها)، وزیر امور خارجه آلمان از ابتدای بحث ها در این باره حمایت خود را از تحویل این موشک ها به اوکراین اعلام کرد. این مقام آلمانی در سفر هفته گذشته خود به ایالات متحده آمریکا چندین بار علناً تأکید کرد که غرب باید به رهایی اوکراینی ها از اشغال روسیه کمک کند.

وی تاکید کرد که جهان به رنج عظیم مردم اوکراین عادت نخواهد کرد. “بائربوک” با اشاره غیرمستقیم به وضعیت شرق اوکراین که به گفته آلمان آزادسازی آن مستلزم استفاده از موشک های تاروس است بر لزوم تحویل این موشک ها به اوکراین تاکید کرد.

این واقعیت که “بایدن”، رئیس جمهور ایالات متحده اکنون تسلیم درخواست های کی یف شده است، البته نباید نگرانی های حقوقی شولتز را تغییر دهد. اما هم در سطح بین المللی و هم در داخل و هم در داخل ائتلاف، صدراعظم آلمان به زودی در این مسئله می تواند خود را تنها بیابد. علاوه بر بائربوک، بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان هم به صراحت اعلام کرده اند که از آلمان انتظار دارد به درخواست تحویل موشک های تاروس به اوکراین بله بگوید.

البته “آنالنا بربوک”، وزیر خارجه آلمان درباره ارسال موشک‌های کروز تاروس به اوکراین گفت: برخلاف تانک‌های «لئوپارد» و موشک‌های «آیریس-تی»، این چیزی نیست که به سرعت انجام شود. ابتدا باید همه جزئیات روشن شود.

در اواخر ماه اوت رهبر حزب محافظه‌کار «اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان» هم گفت که با ارسال موشک‌های تاروس به اوکراین موافق است، اما تأکید کرد که پیش از ارسال، باید برد این موشک‌ها کاهش یابد تا برلین مطمئن شود که اوکراین از آن‌ها نه برای حمله به خاک اوکراین، بلکه تنها با هدف دفاع از خود استفاده می‌کند.

رودریش کیزوتر، کارشناس سیاست خارجی حزب دموکرات مسیحی هم استدلال دیگری را روز جمعه ارائه کرد. کیزوتر به «تی آنلاین» گفت: تحویل موشک های تاروس از آلمان به اوکراین نشانه مهمی از تقسیم بار فراآتلانتیک خواهد بود و به رئیس جمهور بایدن کمک می‌کند تا به مردم خود بگوید: اروپایی‌ها فهمیده‌اند، باید برای امنیت خود بیشتر انجام دهند.

اوکراین بارها از آلمان خواسته تا موشک‌های کروز تاروس را در اختیار این کشور قرار دهد .

با این حال «اولاف شولتز”، صدراعظم آلمان در ماه اوت گفت که عجله‌ای برای تأیید ارسال این موشک‌ها به اوکراین ندارد، زیرا نمی‌خواهد پای ناتو را به جنگ با روسیه باز کند.

«ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین اما به‌شدت بر دریافت موشک‌های کروز تاروس پافشاری می‌کند؛ موشک‌هایی با برد 500 کیلومتر که می‌توانند به عمق خاک روسیه حمله کنند.

انتهای پیام/منبع