ایجاد سوراخ در جو زمین در پی پرتاب بی سر و صدای آمریکا

[ad_1]

یک پرتاب نیروی فضایی ایالات متحده ممکن است حفره‌ای در جو بالایی زمین ایجاد کرده باشد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، موشکی که ماهواره نیروی فضایی ایالات متحده را به مدار برد، ممکن است پس از پرتاب، حفره‌ای در جو زمین ایجاد کرده باشد. این پرتاب رکوردی جدید از کوتاه‌ترین زمان از گرفتن تاییدیه تا پرتاب را ثبت کرد.

شرکت هوافضای فایرفلای(Firefly Aerospace)، یکی از موشک‌های آلفا خود را از پایگاه نیروی فضایی وندنبرگ در کالیفرنیا در روز ۱۴ سپتامبر در ساعت ۲۲:۲۸ به وقت محلی پرتاب کرد. زمان پرتاب علنی نشد و این رویداد به صورت زنده پخش نشد و این موضوع باعث تعجب جامعه اکتشافات فضایی شد.

این موشک حامل ماهواره Victus Nox نیروی فضایی بود که به زبان لاتین به معنای «تسخیر شب» است و یک ماموریت آگاهی از حوزه فضایی برای کمک به نیروی فضایی برای نظارت بر آنچه در محیط مداری اتفاق می‌افتد انجام می‌دهد.

این پرتاب غافلگیرکننده در ابتدا پس از ایجاد یک رد سوخت بزرگ که از فاصله بیش از ۱۰۰۰ مایل(۱۶۰۰ کیلومتر) قابل مشاهده بود، توجه مردم را به خود جلب کرد. اما پس از پراکنده شدن توده، درخشش قرمز کم رنگی در آسمان باقی ماند که نشانه‌ای است مبنی بر این که موشک، حفره‌ای در یونوسفر ایجاد کرده است. یونوسفر بخشی از جو زمین است که در آن گازها یونیزه می‌شوند و بین ۵۰ تا ۴۰۰ مایل(۸۰ تا ۶۴۵ کیلومتر) بالاتر از سطح زمین امتداد دارد.

این اولین «حفره ایجاد شده در یونوسفر» نیست که در سال جاری مشاهده شده است. در ماه ژوئیه، پرتاب موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس، لکه‌های قرمز عظیمی را در بالای آریزونا ایجاد کرد که صدها مایل قابل مشاهده بود.

لایو ساینس پیش‌تر گزارش داده بود که موشک‌ها زمانی که سوخت مرحله دوم آنها در قسمت میانی یونوسفر، بین ۱۲۵ تا ۱۸۵ مایل(۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر) بالاتر از سطح زمین می‌سوزد، حفره‌ها را ایجاد می‌کنند. در این ارتفاع، خروج دی اکسید کربن و بخار آب از اگزوز موشک باعث می‌شود اتم‌های یونیزه شده اکسیژن دوباره ترکیب شوند یا دوباره به مولکول‌های اکسیژن طبیعی تبدیل شوند. این فرآیند باعث انتشار انرژی به شکل نور می‌شود که شبیه به شکل‌گیری شفق‌های قطبی است. با این تفاوت که شفق‌های قطبی ناشی از تشعشعات خورشیدی هستند که گازها را گرم می‌کنند و آنها را مجدد ادغام نمی‌کنند.

این حفره‌ها هیچ تهدیدی برای افراد روی سطح زمین ایجاد نمی‌کند و به طور طبیعی در عرض چند ساعت بسته می‌شوند زیرا گازهای ترکیب شده دوباره یونیزه می‌شوند.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع