بسته شدن حریم هوایی نیجر به روی هواپیماهای فرانسوی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری مهر، خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که سازمان هواپیمایی کشوری وابسته به شورای نظامی در نیجر از ممنوعیت عبور هواپیماهای فرانسوی از حریم هوایی این کشور خبر داد.

بر اساس بیانیه‌ای که در سایت آژانس ایمنی ناوبری هوایی آفریقا منتشر شد، شورای نظامی نیجر تصمیم گرفت پرواز هواپیماهای فرانسوی بر فراز حریم هوایی این کشور آفریقایی را ممنوع کند.

طبق این بیانیه، حریم هوایی نیجر به روی همه پروازهای تجاری داخلی و بین المللی باز است، به استثنای هواپیماهای فرانسوی یا هواپیماهای اجاره شده توسط فرانسه، از جمله هواپیماهایی که متعلق به ناوگان ایرفرانس هستند.

فرانسه تا کنون به این موضع گیری نیامی واکنشی نشان نداده است.

این تحول در حالی است که سخنگوی شورای نظامی حاکم بر نیجر اعلام کرد که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد با همکاری فرانسه از شرکت نمایندگان نیجر در مجمع عمومی سازمان ملل جلوگیری کرد.

«آمادو عبدالرحمان» در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی« RTN» گفت: دبیر کل سازمان ملل متحد با تبانی با فرانسه و سران کشورهای مجمع اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOWAS) با ممانعت نماینده نیجر از شرکت در هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، مأموریت خود را به عنوان دبیرکل انجام نداد.

وی در این باره افزود که اعضای نظامی حاکم بر نیجر قویاً این تصمیم دبیرکل سازمان ملل متحد را محکوم می‌کنند و آن را به عنوان مداخله در امور داخلی نیجر می‌دانند.

پس از کودتا، احساسات ضد فرانسوی در نیجر افزایش یافته است. احساسات ضد فرانسوی بویژه پس از اینکه فرانسه دستور شورای نظامی نیجر را برای خارج کردن سفیر خود را نادیده گرفت، تشدید شده است.

[ad_2]

منبع