جولان سوسک‌های سرخرطومی در نخلستان‌ها/ کاهش قیمت میوه و صیفیخبرهای مهمی در هفته جاری در بخش کشاورزی منتشر شد که از مهمترین آنها می توان به آغاز صادرات کیوی از مهرماه، کاهش قیمت میوه و صیفی و گسترش آفت سوسک سرخرطومی حنایی در نخلستان ها اشاره کرد.

به گزارش ایسنا، یکی از مهمترین خبرهای هفته جاری در بخش کشاورزی آزادسازی صادرات کیوی بود. معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در نامه ای از آزادسازی صادرات این محصول کشاورزی از اول مهرماه خبر داد.

خبر منتشر شده دیگر، کاهش قیمت میوه و صیفی بود. رئیس اتحادیه بارفروشان از کاهش ۱۰ تا ۲۰ درصدی قیمت میوه و صیفی در بازار خبر داد و گفت که امسال تولیدات نسبت به سال گذشته ۱.۵ برابر بیشتر شده است.

خبر دیگری مبنی بر “ثبت سفارش چای مشروط می شود” نیز در این هفته منتشر شد. سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهادکشاورزی در نامه‌ای اعلام کرد که وزارت جهاد کشاورزی در نظر دارد جهت بررسی سیستمی درخواست‌های مجوز ثبت سفارش چای در سامانه متمرکز تجارت خارجی وزارت متبوع، ثبت سفارشات چای را ملزم به استفاده از شناسه کالا کند.

خبر دیگر در این هفته گسترش آفت در نخلستان ها بود. رئیس انجمن خرمای ایران از تهدید نخلستان‌های کشور توسط آفتی به نام سوسک سرخرطومی حنایی خبر داد و گفت که بر اساس برآورد انجمن خرما حدود ۱۵ درصد از نخلستان‌های کشور درگیر این آفت شده‌اند.

به گفته وی، امسال با وجود همه ناملایمت‌های جوی و آفات به طور متوسط حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن خرما در کشور تولید شود و این میزان تولید برای مصرف داخل و حتی صادرات کفایت می‌کند.

انتهای پیاممنبع