دبیرکل جشنواره «تجسمی فجر» کیست؟/ رونمایی از یک دیوارنگاره جدید – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، «هنرهای تجسمی در هفته‌ای که گذشت» عنوان پرونده جدید گروه هنر خبرگزاری مهر در حوزه تجسمی است که در آن به رویدادها، اتفاقات و برگزاری نمایشگاه‌هایی که در حوزه هنرهای تجسمی برگزار شده‌اند، خواهیم پرداخت.

دبیرکل شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر کیست؟

یکی از بزرگترین و مهمترین رویدادهای هنرهای تجسمی در کشور، برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی فجر است که امسال قرار است شانزدهمین دوره آن برگزار شود. در هفته گذشته، اعضای شورای سیاستگذاری و دبیرکل این رویداد معرفی شدند. مصطفی گودرزی، سید عباس میرهاشمی، مسعود نجابتی، بهمن عبدی، احمد عبدالرضایی، منیژه آرمین، زهرا رهبرنیا، نادر قشقایی، امیر عبدالحسینی، محمدرضا دوست‌محمدی، لیلا عباسی و علی فروزانفر به عنوان اعضای شورای سیاست‌گذاری شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر منصوب شدند.

همچنین محمود سالاری معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، به پیشنهاد محمد خراسانی‌زاده رئیس شورای سیاست‌گذاری شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر و موافقت اعضا در نخستین جلسه شورای سیاستگذاری این رویداد هنری، امیر عبدالحسینی را به عنوان دبیرکل شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، برگزیده و معرفی کرد. امیر عبدالحسینی مدیر هنری، پژوهشگر، هنرمند و مدرس رشته طراحی گرافیک است. او عضو انجمن صنفی طراحان گرافیک، انجمن علمی هنر اسلامی و انجمن علمی هنرهای نمایشی است و معاونت هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، مدیریت هنرهای تجسمی و امور موزه‌های شهرداری تهران و ریاست موزه هنرهای دینی امام علی (ع) در کارنامه کاری‌اش دیده می‌شود.

از سابقه مطبوعاتی او نیز می‌توان به قائم مقام سردبیر فصلنامه هنر ایران، قائم مقام سردبیر نشریه هنرهای تجسمی، دبیر سرویس فرهنگ و هنر هفته‌نامه نگاره، انتشار نشریات اولین، دومین و سومین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر، انتشار نشریه گلستان و انتشار نشریه نقش اشاره کرد.

نام امیر عبدالحسینی در دولت سیزدهم را در جریان برگزاری بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی شنیدیم که از سوی محمود شالویی به عنوان دبیری ستاد بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی منصوب شد. در حاشیه افتتاحیه نمایشگاه «پنج گنج» در موزه هنرهای معاصر تهران، از برنامه‌های بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی، اتفاقی افتاد که فعالیت‌های ستاد بزرگداشت حکیم نظامی تحت شعاع قرار گرفت و سبب برکناری احسان آقایی رئیس موزه هنرهای معاصر تهران شد.

عبدالحسینی، همچنین یکی از گزینه‌های مدیریت مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری نیز بود.

ثبت‌نام رایگان بیمه تکمیلی برای کدام هنرمندان؟

یکی از جنبه‌های حمایتی از هنرمندان به ویژه هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی که به نسبت دیگر هنرها، مظلوم‌تر و مغفول‌تر هستند، اعطای تسهیلاتی چون بیمه تأمین اجتماعی و تکمیلی است که این مهم توسط صندوق اعتباری هنر انجام می‌شود. در این هفته ثبت‌نام بیمه درمان تکمیلی، عمر و حادثه ویژه هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران و فعالان قرآن و عترت عضو صندوق اعتباری هنر در سراسر کشور آغاز شد و تا ۲۸ شهریور ادامه خواهد داشت.

در این هفته، همچنین سیدمجید پوراحمدی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرعامل صندوق اعتباری هنر از رایگان شدن ثبت‌نام بیمه درمان تکمیلی، عمر و حادثه هنرمندان دارای درجه یک هنری ۶۰ سال به بالا و همسر آنها از سوی این صندوق خبر داد.

رونمایی از یک دیوارنگاره جدید با شعر سعدی

دیوارنگاره استاد سخن «سعدی» با تاکید بر نگارگری‌های کهن فارسی و بیت معروف «بنی‌آدم اعضای یکدیگرند/ که در آفرینش ز یک گوهرند» به هنرمندی رضا دالوند در ۲۱۳ متر مربع توسط سازمان زیباسازی در خیابان امیرکبیر، قلب گردشگری تهران رونمایی شد.

برگزاری دومین دوره سالانه «ایرومدیا»

دومین دوره رویداد سالانه «ایرومدیا» با نمایش آثاری از هنرمندان ایرانی و آمریکای لاتین از ۱۰ تا ۲۴ شهریور در فضای نمایشگاهی بسیار ویژه به مساحت بیش از ۲۴۰۰ متر مربع در مجموعه موزه‌ای تِک فک برگزار می‌شود. این رویداد در سال دوم فعالیت خود به نمایش آثار ۱۰ هنرمند سرشناس از کشورهای برزیل، آرژانتین، کوبا و شیلی در زمینه ویدئوآرت و ویدئو اینستالیشن می‌پردازد. همچنین در کنار نمایش آثار هنرمندان آمریکای لاتین، آثار ویدئو آرت از ۱۴ هنرمند ایرانی نیز در این دوره به نمایش درآمده است.

نمایشگاه گروهی «بازیابی» در گالری نیان، نمایشگاه «کاربن ۲» در گالری اعتماد یک، نمایشگاه انفرادی شایا شهرستانی با عنوان «شاهد» در گالری ایرانشهر، نمایشگاه انفرادی سارا سلیمانی قشقایی با عنوان «تنیده ز دل بافته ز جان» در گالری پروژه‌های آران، نمایشگاه انفرادی اشکان عبدلی با عنوان «حالت» در گالری +۲ و نمایشگاه «قمر» با نمایش آثار سپهر حاجی آبادی در گالری زیرزمین دستان، از جمله نمایشگاه‌هایی تجسمی است که در این هفته میزبان مخاطبان بوده و تا ۲۹ شهریور ادامه خواهند داشت.منبع