دوچرخه برقی بدون باتری ساخته شدیک استارت‌آپ فرانسوی موسوم به Pi-Pop دوچرخه‌ای به همین نام را معرفی کرده است که به جای باتری از ابرخازن‌ها تغذیه می‌کند و راه‌حلی سازگار با محیط‌ زیست و بدون دردسر را برای رفت و آمد ارائه می‌دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از یورو نیوز، استارت‌آپ فرانسوی Pi-Pop از یک دوچرخه برقی پیشگامانه رونمایی کرده است که برای یک دوچرخه سواری سازگار با محیط زیست و کارآمد، به جای باتری به ابرخازن‌ها متکی است.

در عصری که دوچرخه‌های الکتریکی برای رفت و آمدهای روزانه و سواری‌های آرام به طور فزاینده‌ای در حال محبوب شدن هستند، نگرانی‌های زیست محیطی مرتبط با باتری‌های لیتیومی بیش از پیش به چشم می‌خورد.

اکنون دوچرخه Pi-POP با معرفی یک راه حل نوآورانه به عنوان یک طرح پیشگام مطرح شده است، چرا که این دوچرخه برقی، بدون باتری‌های سنتی کار می‌کند و استاندارد جدیدی برای تحرک پایدار تعریف می‌کند.

ابرخازن‌ها: کلید سواری بدون لیتیوم

ابرخازن‌ها اگرچه نوآورانه هستند، اما فناوری جدیدی نیستند. آنها برای اولین بار در اواخر دهه ۱۹۷۰ ساخته شدند و از آن زمان کاربردهایی در سیستم‌های فتوولتائیک، دوربین‌های دیجیتال و خودروهای هیبریدی و الکتریکی خاص برای افزایش عملکرد پیدا کردند. اکنون گنجاندن ابرخازن‌ها در دوچرخه‌های الکترونیکی گامی منطقی به جلو در حمل و نقل سبز است.

برخلاف دوچرخه‌های الکتریکی معمولی که به باتری‌های لیتیوم-یونی متکی هستند، دوچرخه Pi-POP از قدرت ابرخازن‌ها برای ذخیره و آزادسازی الکتریسیته استفاده می‌کند.

این فناوری پیشگامانه بر بازسازی انرژی، پر کردن انرژی با پدال زدن دوچرخه‌سواران، قرار گرفتن در سراشیبی یا ترمز گرفتن تمرکز دارد.

کاربران اکنون می‌توانند با Pi-POP از مزایای کمکی برقی در حین دوچرخه سواری بدون وصل کردن دوچرخه خود به درگاه شارژ لذت ببرند.

در حالی که عنصر لیتیوم به عنوان نیروی محرکه خودروهای الکتریکی باقی می‌ماند، استخراج آن چالش‌های زیست محیطی قابل توجهی از آلودگی گرفته تا از دست دادن تنوع زیستی به همراه دارد. علاوه بر این، انتظار می‌رود تقاضا برای لیتیوم تا سال ۲۰۳۰ از عرضه‌ی آن بیشتر شود. دوچرخه الکتریکی Pi-POP اما یک جایگزین سازگار با محیط زیست برای حمل‌ونقل وابسته به لیتیوم ارائه می‌کند و به این نگرانی‌ها رسیدگی می‌کند.

طراحی سازگار با محیط زیست برای آینده‌ای سبزتر

ماموریت Pi-POP حول به حداقل رساندن ردپای اکولوژیکی حمل و نقل می‌چرخد. ابرخازن‌ها برخلاف باتری‌های لیتیومی از مواد معمولی مانند آلومینیوم، کربن، سلولز و پلیمرها ساخته می‌شوند که به راحتی قابل بازیافت هستند. ابرخازن‌ها چرخه‌های شارژ بیشتری نسبت به باتری‌های لیتیومی ارائه می‌کنند که طول عمر بیشتر و کاهش ضایعات را تضمین می‌کنند.

ویژگی‌های فنی نوآورانه

دوچرخه الکتریکی انقلابی Pi-POP دارای سیستم ذخیره انرژی پیشرفته مبتنی بر ابرخازن است که طول عمر قابل توجهی از ۱۰ تا ۱۵ سال را ارائه می دهد. این ابرخازن‌ها نه تنها با محیط زیست سازگار هستند، بلکه کاملاً قابل بازیافت نیز هستند.

این دوچرخه برقی دارای طراحی سفید براق و وزن تقریبی ۲۱.۷ کیلوگرم است که آن را برای دوچرخه‌سواران با قد بین ۱۵۵ تا ۱۸۵ سانتی‌متر مناسب می‌کند.

این دوچرخه که برای استفاده زنان و مردان طراحی شده است، با موتور ۲۵۰ واتی و ۴۵ نیوتن‌ متری، کمک الکتریکی ۲۴ ساعته را ارائه می‌دهد و دوچرخه‌سواران را با سرعت ۱۵.۵ متر در ساعت(۲۵ کیلومتر در ساعت) به حرکت در می‌آورد.

این دوچرخه الکتریکی بدون لیتیوم که برای راحتی بیشتر به فرمان تلسکوپی، ترمزهای دیسکی، دنده هفت سرعته و گلگیر مجهز شده است، قیمتی معادل ۲۶۱۰ دلار دارد که گزینه‌ای نوآورانه و پایدار را برای رفت و آمد کاربران به ارمغان می‌آورد.

رفت و آمدی سبزتر و بدون دردسر

یکی از مزایای قابل توجه دوچرخه الکترونیکی Pi-POP حذف زمان انتظار برای شارژ شدن باتری‌هاست، چرا که برخلاف دوچرخه‌های برقی سنتی، نیازی به اتصال به برق و صبر کردن برای شارژ مجدد باتری‌های آن نیست.

علاوه بر این، شرکت سازنده Pi-POP ادعا می‌کند که طول عمر ابرخازن‌های این دوچرخه بین ۱۰ تا ۱۵ سال است که به طور قابل توجهی از عمر باتری‌های لیتیومی معمولی (۵ تا ۶ سال) بیشتر است.

تولید محلی و جاه‌طلبی‌های آینده

استارت‌آپ Pi-POP دوچرخه‌های الکتریکی خود را در اورلئان فرانسه تولید می‌کند و بر اهمیت تولید محلی و ایجاد شغل تاکید دارد.

این شرکت در حال حاضر با تولید ۱۰۰ دوچرخه در ماه، آینده‌ای را پیش‌بینی می‌کند که در آن می‌تواند تا سال ۲۰۲۴ ماهانه هزار دوچرخه بسازد. همچنین برنامه‌های بلندپروازانه‌ای برای هدف قرار دادن بازار اروپا تا سال ۲۰۲۵ دارد و در حال جمع‌آوری سرمایه است.

به طور خلاصه، دوچرخه الکتریکی بدون باتری لیتیومی Pi-POP که از ابرخازن‌ها نیرو می‌گیرد، دوچرخه‌ای انقلابی در صنعت دوچرخه‌های الکتریکی است. این دوچرخه یک جایگزین سازگار با محیط زیست، کارآمد و پایدار برای دوچرخه‌های الکتریکی سنتی مبتنی بر لیتیوم است که به نگرانی‌های زیست‌محیطی رسیدگی می‌کند و رفت ‌و آمدی بدون دردسر را فراهم می‌کند.

از آنجایی که شرکت Pi-POP چشم‌انداز خود را به بازار اروپا و دیگر مناطق دنیا گسترده است، می‌تواند راه را برای آینده‌ای سبزتر و پایدارتر در حمل ‌و نقل هموار کند.

انتهای پیاممنبع