معرفی نامزدهای جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دبیرخانه کمیته بررسی کتاب و جایزه مرغک از میان ۲۳۶۲ عنوان کتاب رسیده طی سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱، ۵۴ عنوان کتاب از ۲۰ ناشر را برای داوری پایانی اعلام کرد.

کمیته‌های تخصصی شعر و داستان کودک و نوجوان در بخش داستان نوجوان ۲۱ اثر (۸ ترجمه و ۱۳ تالیف)، در بخش داستان کودک ۱۸ اثر (۶ ترجمه و ۱۲ تالیف)، در بخش شعر کودک ۷ اثر (۱ ترجمه و ۶ تالیف) و در بخش شعر نوجوان ۸ اثر تالیفی را به عنوان نامزدهای سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ جایزه مرغک «جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان» اعلام کردند.

بر این اساس، دبیرخانه جایزه کتاب به ۱۲ اثر مرغک سیمین (جایزه ماه) و به ۵ اثر مرغک زرین (جایزه سال) اهدا می‌کند. این جایزه‌ها به کتاب‌های شعر، داستان، بازنویسی، نمایش‌نامه و تصویرگری تعلق می‌گیرد.

همچنین از میان تمامی کتاب‌های تالیفی رسیده یک اثر به عنوان بهترین تصویرگری انتخاب می‌شود و ناشران آثار برگزیده جایزه دریافت می‌کنند.

کتاب‌های رسیده به کمیته کتاب و دبیرخانه جایزه کتاب ماه و سال پس از بررسی از سوی کارشناسان اولیه نیز در اختیار کارگروه‌های تخصصی با حضور شاعران و نویسندگان برجسته حوزه کودک و نوجوان قرار می‌گیرد و کتاب‌هایی که شایسته دریافت جایزه تشخیص داده شود به بخش داوری راه پیدا خواهد کرد.

بر همین اساس، از دور بعد یعنی جایزه سال ۱۴۰۲ این جایزه به تمامی رده‌های کتاب تعلق می‌گیرد.

کمیته‌ بررسی و انتخاب کتاب با پیشینه‌ ۴۴ سال، یکی از مهم‌ترین بخش‌های ترویج کتاب‌های مناسب برای مخاطب کودک و نوجوان است که در اداره‌کل آفرینش‌های فرهنگی کانون قرار دارد و با بهره‌گیری از کارشناسان متخصص حوزه‌ ادبیات و هنر کودک و نوجوان، کتاب‌های ناشران غیرکانونی و کانونی را در تمام رده‌های موضوعی، بررسی کرده، فهرست آن‌ها را با عنوان «فهرست کتاب‌های مناسب» در اختیار همگان قرار می‌دهد.

همچنین، کمیته کتاب از سال ۱۳۹۹ بخشی را با عنوان «جایزه‌ مرغک» اضافه کرده است. جایزه مرغک عنوان جایزه‌ای است که با اهدافی مانند کمک برای ارتقای کیفیت کتاب‌های کودک و نوجوان، حمایت و تشویق شاعران، نویسندگان، مترجمان، تصویرگران و ناشران و ترویج کتاب و کتاب‌خوانی، رتبه‌بندی کیفی و معرفی کتاب‌های مناسب به مخاطبان، به کتاب‌های ناشران کودک و نوجوان که در کمیته‌ بررسی و انتخاب کتاب، از سوی کارشناسان شوراهای مختلف بررسی و نامزد شده و به چرخه‌ داوری راه پیدا کرده و در پایان برگزیده می‌شوند، تعلق می‌گیرد.

۲۴۵۲۴۵

[ad_2]

منبع