نخستین کنگره ملی نوحه‌های عاشورایی برگزیدگان خود را شناخت – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

[ad_1]

به گزارش خبرنگار مهر، آئین اختتامیه نخستین کنگره ملی نوحه‌ها و نغمه‌های عاشورایی با حضور حجت الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در سالن همایش‌های برج میلاد با معرفی برگزیدگان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، مهدی زنگنه دبیر نخستین کنگره ملی نوحه‌ها و نغمه‌های عاشورایی به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: نخستین کنگره ملی نوحه‌ها و نغمه‌هایی عاشورایی پویشی مردمی بود که برگزار شد تا از میان ۷۲ نوحه خاطره ساز صد سال گذشته ۱۴ اثر انتخاب شود بر این اساس هیچ رویدادی بی خطا و بی اشتباه نیست بخصوص زمانی که از محبوب آسمان و زمین سخن به میان می‌آید و ما هر نقد منصفانه‌ای را با آغوش باز پذیرا هستیم.

در ادامه حجت الاسلام مجید باباخانی رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: نوحه معنوی‌ترین و فراگیرترین بخش هیأت است و واسطه فیضی برای ارتباط انسان با ملکوت است. قالب‌ها و محتواها با آثار زیبا نقش می‌گیرد و نوحه که رکن اصلی هیأت است رنگ بقا یافته است. اگر نوحه وجه الهی نداشته باشد آسمانی نمی‌شود برای همین ماندگار است.

وی در ادامه از دست اندر کاران برگزاری این همایش که در مدت سه ماه بی وقفه تلاش کردند تشکر کرد و گفت: سازمان هیأت به وجود آمد تا فعالان هیأت با طیب خاطر بهتر بتوانند خدمات خود را به هیأت‌ها ارائه کنند. از این رو به همه متفکران و فعالان جریان هیأت عرض می‌شود اگر چه بضاعت ما کم است اما امید است تا آخر بتوانیم در کنار آنان باشیم و بتوانیم اقدامات مفیدی در راستای تسهیل گری و استفاده از ظرفیت‌های سایر دستگاه‌ها در این مسیر انجام دهیم. یکی از نهادها و سازمان‌ها که می‌تواند در بارور شدن این درخت مؤثر نقش آفرین باشند سازمان اوقاف و امور خیریه است و با توجه به اینکه هیأت می‌تواند اقدامات بزرگی را انجام دهد می‌طلبد حمایت نیز بشود.

در ادامه این مراسم محمد حسین پویانفر، حجت الاسلام شهاب مرادی و حجت الاسلام باباخانی به روی سن آمدند تا جوایز برخی برگزیدگان را تقدیم کنند. اسامی این برگزیدگان به شرح زیر است:

برگزیدگان بخش کودک و نوجوان

محسن رضوانی

یوسف رحیمی

مصطفی مداح

در ادامه حاضران به همراه اجرای گروه سرود کودکان خردسال با مدیریت محمد حسین پویانفر مداح سرشناس کشور ایستادند و خواندند:

به تو از دور سلام

به سلیمان جهان از طرف مور سلام

به تو از دور سلام

به حسین از طرف وصله ی ناجور سلام

در ادامه حجت‌الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: حکایت فقط واگویه هنری و حماسی دلدادگی و دلبستگی ما نیست، فقط آئین و مناسک و رسومی که ارزنده و ذ ی قیمت نیست بلکه ماجرا از حقیقت عالم نشأت می‌گیرد از آنجایی که گفت در بارگاه قدس که جای ملال نیست و…..

وی افزود: نوحه پیوند ما با این ماجرا که منبع نور است را فراهم کرده است از این رو دست کم گرفتن نوجه در این مکتب و آئین خطاست چرا که نوحه و نغمه سرایی با آن مضامین عالی در آن نقطه عطف پیوند و اوج اتصال به آسمان و آن نور وحدانیت است. برای این کوتاهی تا به حال عذرخواهی می‌کنیم و دست کسانی را که در این قالب ماندگار تلاش می‌کنند را می‌بوسیم.

قمی با بیان اینکه این مکتب حرف دارد گفت: این توجه و نهضتی که در نوحه‌ها ایجاد می‌شود می‌طلبد ابعاد علمی این نوحه‌ها نیز بیش از بیش جدی گرفته شود. دست کسانی را که در انتقال این پیام توحیدی تمدنی مقدس در این قالب نورانی و معنوی زحمت می کشند را می بوسم.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی اظهار داشت: خاطرم هست که کم سن و سال بودیم و با یک پیکان هفت نفری خود را از قم به حسینیه پنبه‌چی و بیت الزهرا می‌رساندیم که در مراسم نوحه و مناجات خوانی او شرکت کنیم و به حق امروز مجالی شده است که از حاج محمدرضا طاهری تجلیل کنیم.

وی در پایان گفت: عنوان مهرواره را برای این رویداد می‌پسندم که باید بین‌المللی شود.

میثم مطیعی در ادامه این مراسم به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: سابقه رثا و سوگ به اندازه تاریخ بشر است و ما در طول تاریخ برای بزرگان و خوبان سوگ را داریم و در میان انبیا می‌توانیم نمونه‌هایی را نشان دهیدم و در اسلام نیز موردهای متعددی وجود دارد که یکی از آنها سوگ‌ها گریه‌های اهل بیت (ع) برای دیگر امامان معصوم است.

وی افزود: سابقه سوگ در ایران به سه هزار سال قبل از ورود اسلام بر می‌گردد مانند سوگ سیاوش که در بخاری نیز آمده است. همچنین در آن زمان صنفی به عنوان مویه گران داریم. بعد از ورود اسلام به ایران مهمترین مرثیه را در ایران برای اهل بیت داریم و در دوران دیلمی مراسم مرثیه خوانی با حضور جمعیت برای اهل بیت برگزار می‌شد و وقتی آل بویه روی کار آمد عزاداری و دسته گردانی رواج پیدا کرد حتی در این دوره در روز عاشورا عزای عمومی اعلام کردند و به صورت رسمی این روز تعطیل شد.

این مداح مشهور کشور عنوان کرد: فعالیت‌های شاعران مرثیه سرا در طول تاریخ وجود دارد که کسایی مرزی اولین شاعر آئینی است. یغما جندقی که در ۱۲۷۶ درگذشت مبدع نوحه‌سرایی نوین است. در دوران صفویه به یک معنایی نوحه احیا شد و در دوره زندیه و قاجار نیز ادامه یافت.

مطیعی بیان کرد: امروز در بین هیأت‌ها مسائل جدید و سوالاتی داریم که در مجالس علمی باید درباره آن صحبت شد. نوحه به یک پشتوانه علمی، مهارتی و هنری تکیه دارد و دعوت می‌کنم که پژوهشگران در دوره‌های بعدی آثار خود را ارسال کنند. پایه اصلی نوحه سرایی جوشش است و نیاز به زمان دارد نظام مسائل هیأت و نوحه سرایی استخراج و عرضه شود و نوحه سرایی را به صورت مساله محور مورد اهمیت داده شود.

وی افزود: بیشتر آثار ارسالی به کنگره مرتبط با نوحه نبود و برخی از آنها ساختار پژوهشی نداشت و خارج از حوزه نوحه بود برای سال بعد محورها و مسائل پژوهشی نوحه اعلام می‌شود.

برگزیدگان این کنگره به شرح زیر هستند:

بخش نوحه سرایان برگزیده
سعید پاشازاده از تهران
جواد فلاح از تهران
حمید رمی از دزفول
مسعود الفیصلی از آبادان

برگزیدگان بخش کودک و نوجوان
محسن رضوانی از تهران
یوسف رحیمی از قم
مصطفی مداح از شهریار

برگزیدگان بخش پایان نامه، پژوهش و مقالات
بشری صاحبی از تهران
رضا خورشیدی فر از قم
سیده فرشته حسینی از تهران

برگزیدگان بخش محورها
امین سمیعی از تهران
سید محمدرضا حسینی از تهران
مجتبی تاجیک از ورامین
میلاد حسنی از تهران
سید محمد حسین آل مجتبی از قم
عباس قانعی از تهران
خسرو جولاقانیان و ابراهیم جولاقانیان از گراش استان فارس

بخش عربی و آذری
عماد الکثیری از شوش دانیال
نوری جابری زاده ازخرمشهر
حسن فرحانی از خرمشهر
قیس فرحانی از خرمشهر
محمد نعمت دوست از مراغه
فاطمه عبودی اصل از حمیدیه

برگزیدگان دبیرخانه کنگره
محمدمهدی سیار
جعفر رسول زاده متخلص به آشفته

همچنین در این مراسم محمدرضا طاهری به عنوان پرچم‌دار نغمه‌پردازی نوین به جهت سه دهه نغمه‌پردازی و خلق نواهای نوآورانه و در عین حال اصیل برای جلسات عزاداری و موالید اهل بیت (ع) تجلیل شد.

[ad_2]

منبع